> Home Page > Public Section > Current News > Misc. > Pražský okruh se možná staví načerno

Pražský okruh se možná staví načerno

Obchvat, který propojí dálnice D1 a D5 se staví zčásti na soukromém pozemku, vlastníci podávají žaloby.

Jižní část Pražského okruhu, který má už 20. září propojit brněnskou dálnici D1 a plzeňskou D5. Je to miliardová stavba, která se může pochlubit mnoha nej a všichni si od ní slibují zlepšení provozu. Jenže. Nad částí okruhu visí hodně černý mrak.

ŘSD pochybení odmítá V místě křížení okruhu na 10. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno, kde se dokončuje stavba mimoúrovňové křižovatky, je dodnes benzinová pumpa, která zde vůbec neměla být. Projektová dokumentace, kterou má Pražský deník k dispozici, hovoří jasně o demolici této stavby, která křižovatce měla překážet. Majitelé čerpací stanice a přilehlých pozemků jsou však dodnes na místě, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) jim některé z jejich ploch nejdříve nezákonně zabralo, když si pak uvědomilo chybu, začalo křižovatku projektovat jinak. ŘSD nicméně pochybení odmítá, majitelé benziny ale hovoří jinak a podávají žaloby.

„Nic se nemuselo komplikovat. Projektanti od začátku věděli, že zde máme čerpací stanici a muselo se tedy s námi počítat. Jednání dospěla k tomu, že nám ŘSD vyplatí zhruba 350 milionů korun jako kompenzaci a my jim v podstatě předáme klíče a z pozemků odejdeme,“ sděluje původní řešení zástupce společnosti Greyhound Company (GC). Jenže firma dodnes neviděla ani korunu, a proto stanici provozuje dál.

Problémy neskončily Když pak začala samotná stavba křižovatky, zašlo to tak daleko, že stavební firmy dokonce na několik dní zcela znemožnily provoz benzinky i po odstranění tohoto prohřešku problémy pokračovaly a táhnou se dodnes.

Stavba je prý protizákonná Právní zástupci společnosti Greyhound nyní podávají další žaloby ke správnímu soudu v Praze. „Stavební povolení bylo vydáno přes skutečnost, že ŘSD nemá vlastnické právo k pozemkům, na nichž je stavba křižovatky projektována. Společnost Greyhound Company byla dotčena na svých právech. Stavba je prováděna v rozporu se zákonem,“ uvádí právní zástupce Viktor Bradáč v rozkladu proti rozhodnutí ministerstva dopravy z června letošního roku.

Ředitelství silnic a dálnic se ale brání, že všechna povolení jsou platná. „Na stavbu SOKP 512 (patří sem zmíněná křižovatka pozn. red.) je vydáno platné stavební povolení, které stavbu povoluje na pozemcích v majetku ŘSD-ČR.Tato podmínka je plněna. Stavba SOKP 512 je realizována v souladu s platnými stavebními povoleními a předpokládáme, že bude uvedena do provozu k 20. září,“ sdělila mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Majitelé soukromých pozemků jsou ale přesvědčení, že při současném stavu věcí nemůže být v termínu stavba zkolaudována, a tudíž ani zprovozněna.

Místo odkoupení pozemků vyvlastnění Mluvčí Martina Vápeníková pak také potvrdila, že ŘSD skutečně jednalo o vyplacení Greyhound Company z jejich pozemků za zmíněných 350 milionů korun. „Finanční požadavky společnosti ale převyšovaly možnosti dané zákonem ŘSD-ČR,“ informovala. A proto se následně přistoupilo k vyvlastňovacímu řízení u vyvlastňovacího úřadu v Říčanech.

„To by pro nás znamenalo asi 42 milionů korun za pozemky a stavbu, ale kde jsou ušlé zisky za dalších čtyřicet let provozu, na který máme právo,“ vysvětluje zástupce Greyhound.

Faktem je, že vyvlastněním si není jistý ani zmíněný úřad, který řízení přerušil. ŘSD už se ale proti tomu odvolala. Samotný akt vyvlastnění pak ale jednoznačně nasvědčuje tomu, že pozemky ředitelství skutečně potřebuje, a pokud je nezíská, může to znamenat jisté potíže.

„Určitě to nenecháme jen tak, není možné, aby takové věci procházely,“ uzavřel zástupce Greyhoundu.

Obrázek

CZ | EN | PL

Sign in

© 2018 AVÍZO, a.s. Use of the Content is allowed for the personal usage only. Any commercial use, multiplying without a written persmission of AVÍZO, a.s. , is strictly forbidden.

Member sign inxxx: