> Úvodní stránka > Pro veřejnost > Poradenství > Rady pro bydlení > Nový dům za peníze z Bruselu aneb jak na to

Nový dům za peníze z Bruselu aneb jak na to

Jak si postavit nový dům a zabezpečit rodinu za předpokladu, že nemám mnoho prostředků a navíc nerad riskuji?

Zní to jako neřešitelný rébus, přesto jedno východisko existuje: Evropské fondy, například Regionální operační program či Program rozvoje venkova.

Obrázek

Následující desatero doporučení vzniklo na základě reálných zkušeností konkrétního úspěšného žadatele o řadu evropských dotací, který nyní staví penzion a z pochopitelných důvodů nechtěl zveřejnit své jméno.

1. Dobře napsat byznys plán. Celkovou výši investice jsem stanovil na 80 milionů korun. Evropská unie mi přispěla polovinu, zbylou část peněz tvoří bankovní úvěry a zčásti i můj kapitál.

2. Vhodně vybrat region. Oblasti s vysokou nezaměstnaností či nedostatečně rozvinutou infrastrukturou jsou pro získání dotace zlatým dolem.

3. Zvýšit zaměstnanost. Důležitá podmínka při hodnocení projektu. Není se však třeba děsit, jedná se jen o jednotky osob. Zaměstnal jsem několik členů rodiny a kuchaře, který v penzionu, jenž buduji, bude vařit.

4. Podnikat tři roky. Po dobu tří let musím provozovat penzion tak, jak jsem slíbil unii. Vzhledem k tomu, že polovinu peněz na jeho postavení jsem dostal darem z Bruselu dokonce předem, je třeba vydělat alespoň na provoz a splácení části úvěrů.

5. Nadhodnotit investici. Pamatujte na to, že papír snese všechno a dotace z Unie se bude pohybovat okolo poloviny celkové částky, kterou na něj napíšete. Penzion se dá postavit za 80, ale i za 50 milionů korun.

6. Není jen penzion. Nezapomeňte, že cestovní ruch není jen o ubytovacích kapacitách a dotace unie dává na kdeco. Od kuželníku, přes sportoviště či informační tabule.

7. Znát se s úředníky. Ti, kteří o přidělování dotací rozhodují, by měli být zainteresovaní na tom, že dotaci dostanu. Žádostí je hodně a na každého se nedostane.

8. Jeden projekt, jedna firma. Úředníci, bohužel i ti zainteresovaní, nelibě nesou, když jedna společnost dostane víc dotací. Proto se řídím zásadou, že na každý nový penzion zřizuji i novou firmu.

9. Mít rozmyšlenou exit strategii. Vzhledem k tomu, že unie mi peníze dala za podmínky, že budu penzion provozovat tři roky, je dobré mít rozmyšlené, co s ním budu dělat dál. Po třech letech ho mohu prodat, či pronajmout, ale také přestavět na rodinné sídlo.

10. Pověsit ceduli. Informovat o tom, že na stavbu přispěla unie, je povinnost a úředníci velmi nelibě nesou, pokud to opomenete.

Obrázek

CZ | EN | PL

Přihlásit

© 2022 AVÍZO, a.s. Obsah je poskytnut pouze pro soukromé použití. Jakékoliv komerční použití, rozmnožování bez písemného souhlasu společnosti AVÍZO, a.s. je přísně zakázáno.

Přihlášení členaxxx: