> Úvodní stránka > CPM Marketplace > Analýzy, trendy, statistiky > Bankéřům se nelíbí rušení daňových výhod u hypoték

Bankéřům se nelíbí rušení daňových výhod u hypoték

Skončí-li výhody, mělo by se škrtat i u stavebního spoření.

Banky varují před zrušením odečtu úroků z hypotečních úvěrů od daňového základu, díky němuž majitel hypotéky dosud platil nižší daně. Kromě poklesu hypotečního trhu by škrtání podle nich mohlo navíc znamenat znatelný výpadek příjmů do státní kasy. Jen letos přišla tato podpora státní rozpočet na zhruba pět miliard korun.

Ví to i autor návrhu, ministerstvo pro místní rozvoj. V materiálu s názvem Aktualizace bytové politiky, jenž poputuje brzy na vládu a který novinku obsahuje, totiž uvádí, že jedna miliarda korun investované podpory na bydlení znamená tisíc pracovních míst. Podle informací serveru Euro.cz chtějí banky návrh s ministerstvem ještě konzultovat. Oficiálně však žádná ministerstvo nekontaktovala. „Jakékoli odborné diskusi se nebráníme,“ vzkázal mluvčí ministerstva Martin Ayer.

Některé finanční domy upozorňují, že pokud úřad přestane zvýhodňovat hypotéky formou daňových úlev, pak by se měl podívat také na stavební spoření. „Jako hypoteční bankéř pláču, protože to samozřejmě o něco zhorší atraktivitu hypoték a sníží počet klientů. Jako ekonom to chápu,“ prohlásil hypoteční expert Raiffeisenbank Jan Bureš. Konstatoval, že čím méně je výjimek a odpočitatelných položek, tím přehlednější bude daňový systém.

„Jelikož drtivá většina našich klientů tento způsob úlevy využívá, bylo by možné uvažovat o negativním dopadu na hypoteční trh,“ poznamenal šéf Hypoteční banky Jan Sadil. Stále podle něj platí, že daňové odpočty jsou prakticky jediným způsobem, kterým náš stát podporuje zvyšování standardu bydlení pro své daňové poplatníky. Zrušení této výhody by ještě více lidí mohlo motivovat k odkladu nákupu vlastního bydlení. Očekává se i přibrzdění stavebnictví či snížená dostupnost hypoték.

Ne všichni však tvrdí, že opatření by mělo za následek výrazný propad hypotečního trhu. „Zrušení odpočtu úroku z daní není hlavním motivem klientů v rozhodování o hypotečním úvěru. Pro klienty je to ale příjemná sleva,“ namítá mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík.

Pokud vláda na plán ministerstva kývne, bude nezbytné změnit zákon o dani z příjmu, což spadá do kompetence ministerstva financí. „Zatím jsem takový návrh neviděl, určitě bude záležet na parametrech návrhu. Muselo by se to detailně propočítat,“ konstatoval ministr Eduard Janota. Řešit to bude ale zřejmě až jeho nástupce. Nastávající šéf státní kasy Miroslav Kalousek z TOP 09 se ovšem netají tím, že při rušení jakékoli podpory bydlení by byl minimálně velmi opatrný.

V případě stavebního spoření je však Kalousek pro omezení zvýhodnění. Ministerstvo přitom ve svém návrhu útočí i na stavební spořitelny. Součástí materiálu je totiž také plán na změnu systému podpory stavebního spoření.

EURO

CZ | EN | PL

Přihlásit

© 2021 AVÍZO, a.s. Obsah je poskytnut pouze pro soukromé použití. Jakékoliv komerční použití, rozmnožování bez písemného souhlasu společnosti AVÍZO, a.s. je přísně zakázáno.

Přihlášení členaxxx: