> Úvodní stránka > CPM Marketplace > Analýzy, trendy, statistiky > Průmysl je na vzestupu, stavebnictví stagnuje

Průmysl je na vzestupu, stavebnictví stagnuje

Oživení v eurozóně a s tím spojený nárůst zahraničních zakázek držely český průmysl už třetí měsíc v řadě na dvouciferném růstu. Výroba tuzemských průmyslových podniků v květnu meziročně vzrostla o 16,9 procenta.

Růst nových zakázek se oproti dubnu téměř zdvojnásobil na 27,7 procenta. Stavebnictví meziročně vzrostlo o 0,5 procenta po dubnovém poklesu o 15,3 procenta.

„Růstový trend pokračoval i v květnu, a to nejen z důvodu nízké základny předcházejícího roku a o dva dny vyššího počtu pracovních dní. Indikátory, které máme k dispozici, signalizují výrazný růst silniční přepravy, což spolu s růstem důvěry v průmysl naznačuje, že by pozitivní vývoj mohl pokračovat i v dalších měsících,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček.

Analytici podobná čísla očekávali, někteří odhadovali 15 procent, ti optimističtější dokonce 19,5 procenta. Jednotně však ekonomové vycházejí z toho, že základnou pro meziroční srovnání jsou velmi nízká čísla z loňského roku.

Helena Horská z Raiffeisenbank spočetla, že květnový výkon tuzemského průmyslu se stále pohybuje pod úrovní z počátku recese ve třetím čtvrtletí roku 2008. Růst nových zakázek ale podle ní dává dobrou šanci na další silný růst průmyslu po zbytek léta a v průběhu podzimu.

Jako obvykle přispěl k růstu nejvíce automobilový průmysl, který vzrostl o 26,6 procenta. Produkce hutnictví a základních kovů vzrostla o 47,7 procenta. „Je pravděpodobné, že domácí poptávku po autech táhnou především firmy, které v posledních dvou letech svůj vozový park příliš neobměňovaly,“ uvedl Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

„Průmysl letos díky zahraničním zakázkám vzroste o několik jednotek procent, tempo ale nebude dosahovat úrovně z let 2004 až 2007, kdy byl růst průmyslu podpořen velkými investicemi do výroby a vstupem do EU,“ předpovídá Horská. Ke konci roku počítá, že dojde k ochlazením tempa růstu průmyslu kvůli vyšší srovnávací základně a úbytku nových zakázek.

ČSÚ v pátek zveřejnil také odhady letošní sklizně. Sklizeň základních obilovin by podle prvního odhadu měla být o pět procent nižší než loňská a měla by činit 6,581 milionu tun. Úroda řepky stoupne na rekordních 1,143 milionu tun, oproti loňsku ji tak zemědělci vypěstují a o 1,4 procenta ví­ce.

Obrázek

CZ | EN | PL

Přihlásit

© 2021 AVÍZO, a.s. Obsah je poskytnut pouze pro soukromé použití. Jakékoliv komerční použití, rozmnožování bez písemného souhlasu společnosti AVÍZO, a.s. je přísně zakázáno.

Přihlášení členaxxx: