> Úvodní stránka > CPM Marketplace > Analýzy, trendy, statistiky > Češi jsou 57. nejúspěšnější v lákání investic

Češi jsou 57. nejúspěšnější v lákání investic

Česko loni přilákalo přímé zahraniční investice za bezmála 52 miliard korun, a co do objemu investic tak bylo 57. nejúspěšnější zemí světa. Ve srovnání s rokem 2008 tak zahraniční investice do ČR propadly o 42 procent.

Oproti jiným ekonomicky vyspělým zemím světa je to ale o dvě procenta lepší výsledek. České firmy naopak do zahraničí investovaly 25,5 miliardy, což z nich dělá 47. nejaktivnější investory, vyplynulo ze zprávy Konference OSN o obchodu a rozvoji.

„Celosvětové přímé zahraniční investice poklesly v roce 2008 o 16 procent, loni pak dokonce o 37 procent,“ cituje ze závěrů zprávy pověřená generální ředitelka CzechInvestu Alexandra Rudyšarová. „Velmi opatrnou změnu k lepšímu by měl podle UNCTAD po dvou letech propadu přinést až letošní rok. Stabilní výsledky potvrzují i předběžné statistiky CzechInvestu pro první pololetí letošního roku – vloni jsme podle předběžných statistik do června pomohli 140 projektům, letos jich za stejné období bylo 125,“ dodala.

Rovněž ve srovnání se zeměmi visegrádské čtyřky si Česko vedlo velmi dobře. Maďarsko skončilo podle UNCTAD v pořadí nejúspěšnějších zemí světa až na posledním 206. místě, Slovensko bylo jen o čtyři příčky lepší. Naproti tomu Polsko se v pořadí nejúspěšnějších zemí světa umístilo na 27. místě.

Objem přímých zahraničních investic loni dosáhl 1,1 trilionu dolarů, tedy poloviny toho co v roce 2007. Letošní rok by pak měl přinést velmi mírné oživení. UNCTAD předpovídá, že globální investice se vyšplhají na 1,2 trilionu dolarů. V roce 2011 to bude 1,3 až 1,5 trilionu, návrat k předkrizovým hodnotám by mohl přinést až rok 2012. „Předpovědi jsou však zatížené riziky a nejistotou včetně nebezpečí vyplývajícího z velmi křehkého oživení ekonomiky,“ varuje zpráva.

Přímé investice v loňském roce poklesly ve všech odvětvích ekonomiky – ve službách, zpracovatelském průmyslu i primárním sektoru. Klesly dokonce i dříve odolné investice do farmaceutického nebo potravinářského průmyslu. Výjimkou, kde investice naopak stouply, byly podle UNCTAD jen investice do distribuce elektřiny, plynu a vody, do stavebnictví, ale také do elektroniky a telekomunikací.

Obrázek

CZ | EN | PL

Přihlásit

© 2021 AVÍZO, a.s. Obsah je poskytnut pouze pro soukromé použití. Jakékoliv komerční použití, rozmnožování bez písemného souhlasu společnosti AVÍZO, a.s. je přísně zakázáno.

Přihlášení členaxxx: