> Úvodní stránka > CPM Marketplace > Analýzy, trendy, statistiky > Penzijní fondy zvyšují zájem o reality

Penzijní fondy zvyšují zájem o reality

Velká obchodní centra a tradičně kvalitní kancelářské budovy táhnou vzhůru evropské investice do realit. Kromě rostoucího zájmu o retailové nemovitosti zaznamenává trh i změny ve složení investorů, mezi nimiž nabývají na síle penzijní fondy.

Podle mezinárodních poradenských firem dosáhl v prvním pololetí objem obchodů 40 až 45 miliard eur, což je meziroční nárůst zhruba o polovinu. Trh, který se vzpamatovává ze strmého pádu na přelomu let 2008 a 2009, se zatím soustředí na investice v nejvyspělejších zemích – Německu, Británii a Francii. Tam se letos uskutečnilo přes šedesát procent všech transakcí.

Největším obchodem byl prodej několika nákupních center společnosti Multi Development, která v Česku staví ostravskou Novou Karolinu. Kupcem nemovitostí celkem za 1,3 miliardy eur byla na amsterdamské a pařížské burze kotovaná firma Corio, která vlastní nákupní centra v šesti zemích. Také druhou největší investici ve výši 715 milionů eur uskutečnil retailový specialista, společnost Unibail-Rodamco. Té v tuzemsku patří nákupní centrum Černý Most.

Hlavním investorem do kancelářských budov byl německý fond HIH. Největší jednotlivý nákup ovšem udělal korejský penzijní fond NPF, který získal více než za půl miliardy eur Sony Center v Berlíně. Penzijní fondy obecně stupňují zájem o realitní investice. Pátý největší evropský obchod, opět více než za půl miliardy eur, udělal Švédský národní penzijní fond.

Podle odborného časopisu Property EU má top desítka evropských penzijních fondů uloženo v realitách 56 miliard eur a v příštích letech se chystá investovat dalších sedmdesát. Aktivní jsou zejména severské a nizozemské penzijní fondy.

Tradičně silnými investory bývají německé fondy. Jejich větší aktivitě zatím bránila opatření, jimiž reagovaly na krizi. „Řada fondů se uzavřela nejen pro vklady a výběry svých podílníků, ale zmrazila i obchodování se svými nemovitostmi,“ vysvětluje Markéta Miková z firmy King Sturge. Významným signálem pro trh bude otevření nemovitostního fondu Morgan Stanley, které se po dvouleté pauze chystá na konec října. Následovat by měly některé německé fondy.

Erste: ceny zvolna porostou
Region střední a východní Evropy zaznamenal podle analýzy skupiny Erste nárůst realitních investic o 190 procent na 1,7 miliardy eur. Přesto byl celkový objem několikanásobně nižší než v období mezi lety 2006 až 2008.

„Analýza akciových trhů realitních společností v regionu ukazuje, že s velkou pravděpodobností vstupujeme do období postupně rostoucích cen nemovitostí. Růst bude tažen poklesem požadovaných výnosů z nájemného. Kvůli stále vysokému procentu neobsazenosti a skutečnosti, že se řada developerských projektů nachází ve fázi dokončování, nelze pro několik dalších čtvrtletí realisticky očekávat podstatný nárůst cen nemovitostí plynoucí z růstu nájmů,“ míní analytik České spořitelny Petr Bártek.

Obrázek

CZ | EN | PL

Přihlásit

© 2022 AVÍZO, a.s. Obsah je poskytnut pouze pro soukromé použití. Jakékoliv komerční použití, rozmnožování bez písemného souhlasu společnosti AVÍZO, a.s. je přísně zakázáno.

Přihlášení členaxxx: