> Úvodní stránka > CPM Marketplace > Analýzy, trendy, statistiky > DTZ: Do Evropy míří investoři z Kanady a USA, zajímají je především obchodní centra

DTZ: Do Evropy míří investoři z Kanady a USA, zajímají je především obchodní centra

Světová média, ta česká nevyjímaje, zaplavily v posledních týdnech informace o velkých objemech na mezinárodním trhu nemovitostí. Zprávy se týkaly 1. čtvrtletí letošního roku i výhledu do konce 2011.

Alespoň v Evropě je to částečně pravda: první kvartál vykázal s 20,5 mld. EUR investic meziroční růst o 6 %. Jak ale upozorňuje mezinárodní poradenská společnost DTZ, v porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku výsledek znamená propad o 45 %. Poslední čtvrtletí však bývá tradičně silnější, spolu s tím, jak investoři koncem roku akcelerují své akvizice.

Ze tří tradičně největších evropských trhů dopadlo relativně nejlépe Německo, kde se investice propadly mezičtvrtletně jen o deset procent. Naopak markantní oslabení realizované poptávky investorů zaznamenaly překvapivě Velká Británie a Francie – o 52, respektive 60 %. Růst nastal v zemích střední a východní Evropy, hlavně v Polsku a Rusku. Celkem dosáhly investiční transakce ve střední a východní Evropě 1,4 miliardy EUR. Výsledek ovšem ovlivnila obří akvizice portfolia společnosti Europolis, čítající kancelářské a průmyslové nemovitosti a nákupní centra v České republice, Maďarsku a v Polsku s hodnotou 645 milionů EUR, investorem CA Immobilien Anlagen.

Z celkové bilance za období leden až duben 2011 vyplývá, že investoři se zaměřili více na obchodní centra a obecně retail – jeho podíl dosáhl 41 %. V tomto segmentu byly prodány nemovitosti za více než 8,3 mld. EUR, přičemž nejdražším se stal se 700 miliony EUR prodej 50% podílu v EKZ Centro Shopping Centre v Oberhausenu. Vysvětlení je možné najít mj. v úbytku jiných komodit, které by mohli investoři kupovat. Maloobchod je stále atraktivní příležitostí a očekává se, že tomu tak zůstane i po zbytek roku. Platí to rovněž pro menší retailové jednotky, často retail parky nebo samostatné hyper a supermarkety. Zvyšuje se také zájem investorů o logistické nemovitosti.

„Obdobně platí i pro Českou republiku, že v centru zájmu investorů nadále zůstávají nákupní centra v regionech vedle top kancelářských projektů v Praze. Během prvního čtvrtletí jsme však také zaznamenali zvyšující se zájem o skladové nemovitosti,“ dodává Lenka Šindelářová, analytička pražské kanceláře DTZ.

Podle analytiků mezinárodní poradenské společnosti DTZ lze spíše než setrvalý či dokonce rekordní nárůst investic očekávat mírný a pozvolný růst, potvrzující stabilitu trhu i větší důvěru investorů. Jak potvrdilo první čtvrtletí, zvedl se výrazně zájem mimoevropských investorů o akvizice v Evropě, aktivní byli především američtí a kanadští investoři. Ti proinvestovali jen během prvního čtvrtletí v Evropě 2 miliardy EUR a DTZ očekává, že tento trend bude pokračovat.

O DTZ

Společnost DTZ má vedoucí postavení ve světě jako poradenská firma v oblasti realit. Je to jedna z největších společností tohoto druhu. 10 000 zaměstnanců pracuje pro značku DTZ ve 140 městech 42 zemí světa. V Evropě, na středním východě, v Africe, Asii a Americe poskytuje firma komplexní služby od vysoce kvalitního investičního poradenství po špičkové služby nájemcům, pronajímatelům a vlastníkům nemovitostí. Firma DTZ Holdings je veřejně obchodovatelná společnost kótovaná od roku 1987 na Londýnské Burze cenných papírů. V roce 1992 založila společnost DTZ pobočku v České republice, kde pracuje tým 90 odborníků poskytujících širokou škálu služeb v oblasti realit včetně poradenství při nákupu, prodeji a pronájmu nemovitostí, jakož i zastupování nájemců. Společnost DTZ odolává silné konkurenci na realitním trhu – často díky skvělým znalostem místních podmínek a podpoře ze strany celosvětové sítě. www.dtz.com/cz

Další informace:
Markéta Valtrová
Marketing and PR Manager, DTZ
Email: marketa.valtro­va@dtz.com
Tel-přímá linka: +420 234 262 234
Mobil: +420 602 176 699

Obrázek

Jiří Hlinka
Smart Communication s.r.o.
Email: hlinka@s-m-art.com
Tel-přímá linka: +420 283 882 082
Mobil: +420 602 226 913

Obrázek

CZ | EN | PL

Přihlásit

© 2022 AVÍZO, a.s. Obsah je poskytnut pouze pro soukromé použití. Jakékoliv komerční použití, rozmnožování bez písemného souhlasu společnosti AVÍZO, a.s. je přísně zakázáno.

Přihlášení členaxxx: