> Úvodní stránka > CPM Marketplace > Analýzy, trendy, statistiky > Mezi nájemci průmyslových nemovitostí se začínají prosazovat výrobní společnosti

Mezi nájemci průmyslových nemovitostí se začínají prosazovat výrobní společnosti

- jde o pozitivní signál pro českou ekonomiku.

Nikoliv náhodou se v minulosti synonymem pro průmyslové nemovitosti staly sklady a logistické areály v okolí velkých měst, které trhu dominovaly. V posledním roce však mezinárodní poradenská společnost DTZ pozoruje zvyšující se podíl ryze výrobních společností. Jen v druhém kvartálu jim patřil 43% podíl na celkovém objemu všech uzavřených nájemních smluv a dominují i v kategorii nově příchozích nájemců, což je nejvyšší podíl za posledních 18 měsíců. Vývoji a výrobě patří rovněž největší transakce uplynulého pololetí – americká společnost FEI si celkově zajistila přes 30 000 m2 v novém areálu v průmyslové zóně v Brně, který pro ni vytipovali právě poradci z DTZ.

„Příchod nových firem spojených s výrobou, respektive jejich častá expanze, je nesporně pozitivním signálem pro domácí ekonomiku. Zvýšený podíl tohoto typu společností na trhu průmyslových nemovitostí je však třeba vnímat i v kontextu toho, že všichni logističtí operátoři, kteří dominovali pronájmům v minulosti, již v České republice jsou – tento segment je už proto saturovaný a nemůže skokově růst,“ vysvětluje Martin Šumera, vedoucí oddělení Industrial Agency v DTZ. Dokladem rozšiřování výrobních společností je okolí Mladé Boleslavi, kde DTZ očekává rozvoj nových prostor s plochou až 150 000 m2. Nájemci budou především dodavatelé Škoda Auto a.s.

Celkově se segmentu průmyslových prostor v České republice vedlo ve druhém čtvrtletí letošního roku vcelku úspěšně. Oproti předchozímu čtvrtletí roku došlo k 9% nárůstu objemu uzavřených nájemních smluv – od dubna do června to bylo 186 200 m2. Ačkoli se meziročně jedná o přibližně třetinový propad, po odečtení renegociací se naopak jedná o 10% navýšení podílu čisté realizované poptávky. „I tento údaj svědčí o opatrně navracející se důvěře ve zdejší prostředí“ konstatuje Martin Šumera.

Přesně dle predikcí DTZ, hranice 4 000 000 m2 skladových a výrobních ploch by měla být na zdejším trhu překonána v řádu několika týdnů, a to i přesto, že ve 2. čtvrtletí se nabídka rozrostla pouze o 17 900 m2 nových skladových a výrobních prostor, což je nejméně za posledních 30 měsíců. Za celou první polovinu roku 2012 bylo ale dokončeno více než 115 000 m2 nových skladových a výrobních prostor. Největší podíl měly společnosti Prologis (25 %), VGP (19 %), Contera (19 %), a CTP Invest (15 %).

V prvním pololetí 2012 nové sklady a výrobní haly vyrostly zejména v širším okolí Prahy (49% podíl). V současnosti je ve výstavbě přibližně 122 000 m2 nových skladových a výrobních prostor. Nejvíce kapacit je ve fázi aktivní výstavby v kraji Vysočina (25 %), Středočeském kraji (16 %), a v širší oblasti Prahy, Jihomoravském, Olomouckém kraji (10 %).

Míra neobsazenosti mezikvartálně mírně vzrostla na 7,7 %. Na konci druhého čtvrtletí tak bylo k dispozici 307 600 m2 neobsazených volných prostor. Nejvíce volných prostor nabízí širší oblast Prahy (133 000 m2) následovaná Jihomoravským krajem s volnou kapacitou v celkové výši 61 400 m2.

Pro další informace kontaktujte:
Dita Kubánková
Communications Manager
DTZ
+420 234 262 234
+420 602 176 699
dita.kubankova@d­tz.com

Kontakt pro média:
Jiří Hlinka
Smart Communication s.r.o.
+420 283 882 082
+420 602 226 913
hlinka@s-m-art.com

O DTZ a UGL Services
Společnost DTZ je nově spojena se UGL Services, jež je divizí UGL Limited. Spojením DTZ a UGL Services vznikla jedna z největších mezinárodních společností poskytujících nemovitostní služby. Ty využívají klienti na úrovni korporátních investorů a developerů i nájemců; nabízené služby pokrývají všechny kontinenty a jsou cele integrované. Zahrnují špičkové investiční poradenství, pronájmy nemovitostí, property a facility management, projektové poradenství a servis k provozu staveb, oceňování a v neposlední řadě investment a asset management. Společnost aktuálně v 225 kancelářích v 45 zemích zaměstnává 27 000 odborníků a dalších 43 000 spolupracovníků. Více informací na www.dtz.com nebo www.dtz-ugl.com.

O UGL Limited
Společnost UGL Limited se sídlem v australské Sydney poskytuje inženýrské, technické servisní a korporátní služby v oblasti realit a správy nemovitostí. Kromě toho společnost pokrývá další odvětví: vodohospodářství, energetiku, komunikace, nerostné suroviny a dopravu. UGL Limited tvoří čtyři divize: UGL Infrastructure, UGL Rail, UGL Resources and UGL Services. Tyto společnosti zaměstnávají kolem 53 000 lidí v 45 zemích světa. Více informací na www.ugllimited­.com.

CZ | EN | PL

Přihlásit

© 2019 AVÍZO, a.s. Obsah je poskytnut pouze pro soukromé použití. Jakékoliv komerční použití, rozmnožování bez písemného souhlasu společnosti AVÍZO, a.s. je přísně zakázáno.

Přihlášení členaxxx: