> Úvodní stránka > CPM Marketplace > Analýzy, trendy, statistiky > Kancelářský trh v České republice?

Kancelářský trh v České republice?

Tahounem se vedle Prahy stává Brno, kam míří stále více výrobních firem.

První pololetí letošního roku potvrdilo profilaci brněnského trhu s kancelářskými prostory. Nejen, že zde byl dle statistiky Regional Research Fora uzavřen rekordní objem nájemních smluv, ale i typologie nájemců ukazuje na dominující trend. Poptávka po administrativních plochách je podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ úzce provázána s výrobním či vývojovým sektorem, díky němuž Brno vykazuje delší dobu velmi nízkou neobsazenost průmyslových prostor. „Propojení obou segmentů a úspěch při pronajímání kancelářských prostor jsou zřejmé při pohledu na výčet největších nájemců z poslední doby – IBM, Honeywell, FEI, Cisco Systems či Red Hat,“ říká Lenka Šindelářová, hlavní analytička DTZ.

Prosperující, často nadnárodní firmy, které v Brně a okolí už mají nebo teprve poptávají skladové a výrobní prostory, se na objemu realizovaných pronájmů moderních brněnských kanceláří v první polovině letošního roku podílely celou polovinou. Silné postavení má i bankovní a finanční sektor s významnými pronájmy KBC či Citibank. Doplňme, že za prvních šest měsíců roku se v Brně pronajalo 30 300 m2. Je to skoro stejně jako za celý rok 2011.

Podle DTZ je zájem výrobních a vývojových společností snadno vysvětlitelný. Brno dlouhodobě díky tradičnímu a kvalitnímu vysokému technickému školství a výzkumnému zázemí nabízí množství vysoce vzdělaných pracovníků. Jeden velký výrobce pak k sobě synergicky přitahuje menší dodavatele či jinak propojené firmy s podobným zaměřením.

I díky zájmu tohoto typu nájemců bude letošní rok pro brněnský kancelářský trh pravděpodobně rekordní. V rozporu s tímto vývojem není ani dílčí zvýšení neobsazenosti z 11 % na 14,6 %, a to z důvodu dokončení řady developerských projektů: do konce letošního roku by se měla nabídka prvotřídních ploch v Brně rozrůst o 35 000 m2, což je nejvíce od roku 2007. V příštím roce by navíc měla být dokončena nejvyšší budova v České republice AZ Tower a první fáze projektu Titanium, které jsou v současnosti ve výstavbě. Společně nabídnou dalších 21 700 m2 moderních kanceláří. „Domníváme se, a průběžné výsledky trhu průmyslových prostor nám to potvrzují, že zájem nájemců o kancelářské plochy v Brně bude pokračovat. Neobsazenost by tak již stoupat neměla, spíše očekáváme další pokles s tím, jak se budou stávající prostory postupně zaplňovat,“ dodává Lenka Šindelářová.


Obrázek

Graf: Hrubá realizovaná poptávka po brněnských kancelářích dle sektoru 1. pololetí 2012

CZ | EN | PL

Přihlásit

© 2019 AVÍZO, a.s. Obsah je poskytnut pouze pro soukromé použití. Jakékoliv komerční použití, rozmnožování bez písemného souhlasu společnosti AVÍZO, a.s. je přísně zakázáno.

Přihlášení členaxxx: