> Úvodní stránka > Pro veřejnost > Poradenství > Rady pro bydlení > Dřevostavba není montovaný okal. Špatné zvukové izolace se bát nemusíte

Dřevostavba není montovaný okal. Špatné zvukové izolace se bát nemusíte

Dřevostavby mají své nadšené obdivovatele i odpůrce, kteří se staví za zděné domy se zarputilostí buldoka.

Proti domům ze dřeva argumentují krátkou životností, nebezpečím požáru i hlukem, který se šíří nahoru i dolů, zleva doprava. Tedy alespoň podle nich.

Obrázek
Konstrukce z fošen je nejčastěji používaná technologie vyvinutá ve Spojených státech.
Foto: Domesi

Naštěstí odborníci na dřevostavby nacházejí stále více těch, kteří jim naslouchají. Vedle ekologických nadšenců jsou to hlavně ti, kteří slyší na zvlášť žhavý argument – peníze.

Nikoli kvůli tomu, že domy ze dřeva přijdou levněji. Někdy jsou i dražší než klasické stavby, ale protože představují vhodnou alternativu pro nízkoenergetické domy, jejichž vytápění tolik nestojí.

A samozřejmě velkou roli hrají emoce: „Je to jako s dobrým těžkým a dobrým lehkým jídlem. Po obou budete spokojeni, protože jste si pochutnali. Jenže po lehkém jídle vám bude navíc lehce. Stejné je to s dřevostavbami. Nabízejí jiný životní styl,“ vysvětluje architekt Pavel Horák z ateliéru Prodesi, který se specializuje na návrhy právě těchto staveb.

Majitelé dřevostaveb tvrdí, že se jim v nich lépe dýchá, nezanedbatelný je také pocit kontaktu s přírodním materiálem. Dřevostavbu, která působí studeně a neosobně, snad ani nejde postavit.

Poroste rychle a ušetříme místo

Pro domy ze dřeva hovoří především tři faktory – rychlost stavby, úspory energií a možnost využívá moderních technologií, protože v této oblasti přibývají inovace takřka geometrickou řadou.

Nezanedbatelný je kontakt s přírodním materiálem. Dřevostavbu, která působí studeně a neosobně, snad ani nejde postavit.

Jakmile máte základovou desku, postavíte některé dřevostavby už za pár týdnů, jiné do půl roku. Dokonce není nutné mít základovou desku, podle geologických podmínek lze zvolit základové pásy, patky či piloty. Stavba domu pokračuje rychle, nemusíte čekat, až vyschnou zdi, platit drahý pronájem nebo se mačkat léta v pokojíku u rodičů.

Další velkou výhodou je především menší tloušťka obvodových stěn, protože izolace se vkládá mezi jednotlivé nosné prvky nebo sloupky, zatímco u zděné nebo betonové stavby se izolace umisťuje před nosnou konstrukci.

Rozdíl v tloušťce bývá deset až patnáct centimetrů, místo „pětačtyřicítky“ vystačí zeď tlustá jen 30 centimetrů. U domu o rozměrech 10 krát 12 metrů je to rozdíl hned několika metrů čtverečních, takže pořizovací cena budovy v přepočtu na metr čtvereční docela pěkně klesne.

A ještě jednu velkou přednost dřevostavby mají – lze u nich velmi snadno měnit vnitřní dispozici. Postavit nebo zrušit příčky uvnitř zvládnete včetně malování za víkend. To je výhodné zejména pro rodiny, kde děti rychle přicházejí (a časem zase odcházejí).

Dokonce není problém nechat si připravit projekt domu, který se časem rozroste o další místnost. K této variantě přistupují hlavně mladí lidé, kteří se nechtějí zbytečně zadlužit nebo si ponechávají zadní vrátka pro případ narození dětí.

Ovšem nejčastěji se jako hlavní přednost domů ze dřeva zdůrazňují nízké náklady na vytápění. Často se dokonce používá rovnítko mezi dřevostavbou a nízkoenergetic­kým domem.

Ne každá dřevostavba však splňuje požadované parametry. Aby se totiž dům zařadil mezi nízkoenergetické, nesmí spotřebovat více než 50 kWh na metr čtvereční ročně.

„Jenže když dům nevyužívá rekuperaci, limit těžko splní. S ní však může dosáhnout i 40 kWh na metr čtvereční za rok. Standardní zděný rodinný dům dnes mívá přibližně 140 kWh na metr čtvereční,“ tvrdí architekt Václav Zahradníček ze společnosti Prodesi.

Jak funguje rekuperace?

Nejmenší verzi představují malé kompaktní rekuperátory umístěné ve větrácích nuceného odtahu v koupelnách a na WC. Dalším stupněm jsou lokální rekuperátory, které se používají pro jednotlivé místnosti.

Ty se většinou používají jen při rekonstrukcích, kdy není možné použít centrální systém. Mají přibližně velikost radiátoru, na fasádě pak najdete výdechovou a nasávací vyústku.

Centrální rekuperační systém používá stropní vyústky, z nichž proudí předehřátý vzduch, v místnosti pak vzniká mírný přetlak. Vzduch se pak infiltrací u dveří „nasává“ do chodby a dalších prostor.

Některé rekuperační výměníky dokážou odebrat z odpadního vzduchu nejen teplo, ale také vlhkost. Tyto centrální výměníky můžete kombinovat se všemi typy vytápění. Nejvyšší stupeň pak představuje zemní výměník tepla.

Rekuperace znamená zjednodušeně vrácení tepla do domu. Rekuperační jednotka je odebírá z odpadního vzduchu po celý rok, nejen v období topné sezony. Vzduch se totiž zahřívá i obyčejnou žárovkou, provozem počítače nebo lidským teplem.

Přes padesát procent tepla se ztrácí právě při větrání, jenže bez něj se neobejdeme. Proto nízkoenergetické domy nahrazují běžné otevírání oken takzvaným řízeným větráním doplněným o rekuperaci tepla.

Ale zapomeňte na to, že vás stát nějak odmění za to, že jste zvolili dům, který zatěžuje životní prostředí v porovnání s klasickými technologiemi jen čtvrtinově a má pouze čtvrtinové náklady na vytápění či recyklaci.

Spíše vás přinutí podepsat spoustu výjimek, než by otevřel svůj měšec. Zatímco v zahraničí se běžně poskytují dotace nebo úlevy na daních, u nás se na podobné výhody zatím čeká.

Příjezd od severu, výhled na východ

Grafik, „ajťák“, podnikatel – dřevostavby si pořizují lidé nejrůznějších profesí. Velmi často jde o osoby, které žily delší dobu v zahraničí, kde jde o velmi oblíbený způsob výstavby, například v Bavorsku nebo ve Skandinávii.

Něco však mívají tito zájemci společné – bývají přístupnější novým názorům, jsou přemýšlivější. A také komunikují s architektem. Dřevostavby totiž mívají svá specifika.

Vše začíná už při výběru pozemku nebo umístění domu. Ideální je příjezd od severu a výhled na východ, což každý pozemek nesplňuje. Zkušení architekti tak domy natáčejí, aby snadněji dosáhli parametry nízkoenergetic­kého domu.

Kam pro informace

Na adrese www.salondrevos­taveb.cz najdete odkazy na odbornou literaturu a fotografie staveb. Výstava Salon dřevostaveb každoročně nabízí řadu přednášek, ale také možnost navštívit konkrétní stavby a od majitelů získat nezkreslené informace o tom, jak se v domě opravdu žije.

Místo poslušného zařazení do řady domů podél hlavní komunikace pak někdy vypadají jako trucovité dítě, které se k ostatním otáčí zády. Proto také dřevěným domům tolik sluší okraje vesnic nebo měst, kde využívají výhled do okolí i odpovídající efekt vhodného oslunění.

Na slunce ovšem pozor. „Dnes bývá někdy náročnější zvládnout chlazení než vytápění, je nutné si vyhrát třeba s přesahem střechy nebo žaluziemi, abychom se vyhnuli přehřátí interiéru,“ vysvětluje architekt Horák. Kvůli tomu rád využívá simulace v počítači, které dokážou přesně ukázat, kam půjde slunce či stín během celého roku.

Tepelnou pohodu v interiéru však ovlivní i využití vzrostlých stromů a správné umístění balkonů či teras. Přesahující střechy dovolí, aby se do domu dostalo jen nízké slunce v zimním období, kdy teplo potřebujeme, a naopak v létě, kdy je slunce vysoko, zůstává interiér zastíněný.

„Ověřili jsme si na mnoha stavbách, že při důsledném používání předokenních žaluzií je v dřevostavbě i v horkém létě příjemně, interiér se nepřehřívá,“ tvrdí Pavel Horák, který si po zkušenostech s kvalitou cizích řemeslníků raději s architektem Zahradníčkem založil vlastní stavební firmu Domesi.

Mohou tak u domů, které navrhují, využívat poslední technologické novinky. Ani moderní technologie však nezvládnou všechno. Náklady na vytápění hodně ovlivňuje také tvar domu – pro úspory energií je nejlepší tvar krychle. Kvádr má totiž při stejných metrech čtverečních mnohem větší plášť, jímž se dům ochlazuje, a pak je třeba více topit.

Jenže přesvědčte klienta, že jeho vysněný dům by měl vypadat jako obyčejná krychle, když soused omračuje okolí domem ve tvaru hvězdice! Proto je tak důležitý klient zvaný „přemýšlivý“.

Že si tvar krychle a terasa odporují? Vůbec ne, jen je třeba použít předsunutou terasu mimo obytný prostor. „To je totiž velká chyba, která se často objevuje. Jestliže umístíte terasu nad místnosti, výrazně se zvýší nároky na vytápění,“ vysvětluje architekt Zahradníček.

Dřevostavba není stoh slámy

Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, tvrdí přísloví. V případě dřevostaveb patří k nejoblíbenějším šlehům špatná zvuková izolace. Tedy podle kritiků. Možná se o špatnou pověst zasloužily i montované okály, kterých se od roku 1971 u nás postavilo téměř 20 000 a tvořily tak kolem tří procent z celkového množství domů. Zvuk se v nich šířil víc než dost.

„Když se navrhne špatná skladba stropu, hluk slyšet bude. Nám se osvědčilo střídání lehkých a těžkých materiálů, klidně v pěti až šesti vrstvách s různými objemovými vlastnostmi. Betonový strop s jednou vrstvou kročejové izolace je na tom výrazně hůř,“ tvrdí Pavel Horák, „není ani nutné mít speciální příčky mezi pokoji, stačí vhodná dispozice. Třeba mezi ložnici a dětský pokoj je ideální umístit šatnu, zavěšené či vyskládané šatstvo fungují jako protihluková bariéra skvěle!“

O výhradách kvůli požárům by se mohly napsat romány. Přitom naše požární legislativa se vůči dřevostavbám chová tak sveřepě, jako kdyby šlo o stoh slámy, kolem nějž pobíhají děti s krabičkou zápalek. S výjimkou států na jihu Evropy a Španělska, které sužují každoroční letní požáry, tak přísné protipožární předpisy jinde v Evropě nenajdete.

„Až do roku 1996 české požární standardy neumožňovaly dřevěnou bytovou výstavbu přes dvě nadzemní podlaží. Současné už povolují výstavbu do čtyř nadzemních podlaží, ovšem za předpokladu, že konstrukční výška bude nižší než tři metry a úroveň podlahy posledního patra bude maximálně devět metrů nad úrovní podlahy prvního nadzemního podlaží,“ vysvětluje architekt Libor Přeček z ateliéru Plans a velký zastánce dřevěných bytových domů. Ateliér se podílí i na pedagogické a výzkumné činnosti Ústavu stavitelstvíFakulty architektury ČVUT v Praze.

Dřeva je dost. Ale nestavíme z něj

Komu nestačí výhrady vůči hluku a nebezpečí požáru, ten si alespoň rád přisadí kvůli údržbě. Dřevěné fasády samozřejmě reagují na vnější vlivy. „Komu nevadí šedá patina, která se časem objeví, ten se nemusí o nic starat. Dřevo je ošetřené proti škůdcům a ohoblované,“ popisuje architekt Horák.

Aby dům časem nepůsobil nevýrazným dojmem, mohou jej ozvláštnit barevné doplňky – okna, stínící či prvky nebo střecha. Dřevostavby pak mohou svým vzhledem skvěle naplnit i svou krajinotvornou funkci, musí odpovídat proporcemi krajině a respektovat morfologii terénu. Pokud se ovšem budou u nás více stavět.

Ačkoliv roční těžba dřeva u nás a v USA je přibližně stejná, v České republice představují dřevostavby pouze kolem jednoho až dvou procent (v USA je to 65 procent) z celkového množství nově stavěných budov. V Bavorsku se staví 70 procent rodinných domů ze dřeva, v Kanadě je to 80 procent.

Důvody?

Rychlost stavby a také to, že dřevo jako jeden z mála stavebních materiálů nezatěžuje životní prostředí. Pro jeho zpracování je potřeba minimum energie, což platí i pro jeho likvidaci po skončení životnosti stavby. Na Západě si to spočítali už dávno, my – pro jistotu – vyvážíme naše dřevo do zahraničí a zpět si pak za mnohem větší peníze vozíme dřevo opracované.

Základní typy dřevostaveb

Abychom mohli dům označit jako dřevostavbu, musí mít nosnou konstrukci ze dřeva nebo prvků na bázi dřeva. Fasáda nerozhoduje, ta může být dokonce z plechu!

Na konstrukci fasády lze využít dřevo smrku, borovice i modřínu, záleží na konkrétním místě použití i finančních možnostech investora. Nejčastější bývá právě smrk, protože je snadno dostupný a celkem levný. Tvrdé dřevo patří spíše na dekorativní prvky.

Pro nosné konstrukce se doporučuje řezivo KVH, tedy vysušený, hoblovaný materiál se sráženými hranami, který se zpracovává lepením.

Pracuje pak o 80 až 90 procent méně v porovnání s klasickým, a tak se předejde prasklinám i kroucení. Nejjednodušší dělení je na masivní dřevostavby a montované konstrukce.

Sendvičové panely

Dům lze smontovat i za pár týdnů, protože stěny, stropy i střešní desky se přivážejí na stavbu hotové již z továrny. Své označení „sendvič“ získaly panely kvůli tomu, že izolace se vkládá mezi dvě vrstvy dřevoštěpkových desek nebo překližky. Celý panel zpevňuje rám z masivu.

Konstrukce z fošen či hranolů

Nejčastěji používaná technologie, která se vyvinula ve Spojených státech. Systémy „two by four“ nebo „two by six“ (odvozeno od standardizovaného rozměru fošen v palcích) se používají v celé Evropě a převzala je i většina výrobců prefabrikovaných dřevostaveb. Tyto domy svými tvary a vzhledem často nerozeznáte od zděných. Konstrukce se postaví z fošen či hranolů, pak systém opět připomíná sendvič – uvnitř je izolace, zvenčí se stěny obloží dřevovláknitými deskami nebo překližkou, uvnitř zpravidla sádrokartonem. U těchto domů se často používá dřevěná fasáda, případně dřevo v kombinaci s cementovláknitými či cementotřískovými deskami.

Sruby a roubenky

Jsou vhodné a také povolované jen v některých lokalitách. Jde vlastně o jakési „suché zdění“ z hranolů a kulatin. Malá variabilita a omezené estetické možnosti nedávají majitelům příliš velké šance na případné změny, přitom cena masivního dřeva není rozhodně k přehlédnutí. Jestliže by vlastníci těchto staveb chtěli dosáhnout zařazení do nízkoenergetické kategorie, museli by použít třeba třívrstvý srubový systém, kdy se mezi dvě vrstvy kulatiny vkládá tepelná izolace. Cena za materiál u tohoto provedení by však poté vystoupala hodně vysoko.

Panelové dřevostavby z masivní dřeva

Nepoužívají se příliš často, důvodem je opět vysoká cena. Proto se tato technologie používá hlavně u veřejných staveb nebo u náročných konstrukcí. Tepelná izolace se zde přidává zvenčí, zevnitř zůstává většinou vzhledově atraktivní dřevěná stěna.

Skeletový systém trámů

Z masivních trámů se pomocí tesařských lepených spojů postaví dům, v němž zůstanou viditelné trámy. Mezi trámy se vkládá izolace, zvenčí obklad, který nemusí být nutně ze dřeva, ale z různých materiálů, výjimkou není ani plech.

iDNES.cz

CZ | EN | PL

Přihlásit

© 2021 AVÍZO, a.s. Obsah je poskytnut pouze pro soukromé použití. Jakékoliv komerční použití, rozmnožování bez písemného souhlasu společnosti AVÍZO, a.s. je přísně zakázáno.

Přihlášení členaxxx: