> Úvodní stránka > Pro veřejnost > Poradenství > Rady pro bydlení > Odbornice: Dům se zelenými dotacemi je možné také prodat

Odbornice: Dům se zelenými dotacemi je možné také prodat

Stát nedávno kvůli malému zájmu zmírnil podmínky pro přidělování zelených dotací na rekonstrukci a stavbu domů.

Na úspornější bydlení je možné získat prostředky i zpětně. Dotaci lze dostat například zvlášť na okna, pokud majitel sníží spotřebu tepla o pětinu. Na otázky čtenářů k programu Zelená úsporám odpovídala Irena Plocková ze Státního fondu životního prostředí.

Obrázek
Ilustrační foto
Foto: Archív majitelů

Program Zelená úsporám se za dva měsíce fungování setkal s neúspěchem. O dotace zažádalo jen 42 lidí. Projekt proto odstartoval podruhé, tentokrát jsou podmínky pro získání příspěvku mírnější.

Peníze je možné například získat jen na dílčí úpravy, nikoliv na komplexní rekonstrukci – například jen na výměnu oken místo celkového zateplení.

Je možné ušetřit desítky tisíc korun

Čtenáři se na odbornici Irenu Plockovou obraceli nejčastěji s konkrétními dotazy. Jednoho z nich například zajímalo, co musí předložit, aby získal dotaci na instalaci solárních panelů v domě se třemi byty.

„Kromě žádosti, viz www.zelenauspo­ram.cz, je třeba doložit výpočet dosaženého minimálního ročního solárního zisku, v případě RD se jedná o 1 500 kWh. Výše dotace činí u RD 55 tisíc v případě ohřevu teplé vody a 80 tisíc, když se jedná i o přitápění,“ odpověděla Plocková.

Lidé nyní ve druhé fázi programu mohou získat více peněz než dříve (o deset až 20 procent) a dotace se později budou týkat také panelových domů. Nebude ale možné získat zároveň dotaci z programu Panel (ministerstvo pro místní rozvoj) a z programu Zelená úsporám.

Dotace je možné získat také zpětně, i to má však svá pravidla. „Lze žádat o poskytnutí dotace jen na opatření dokončená po 1. 4. 2009,“ řekla Plocková.

Změny začnou platit od září. Příspěvek by mohlo dostat daleko více lidí než původně plánovaných 250 tisíc domácností. Snadnější bude také instalace obnovitelných zdrojů energie, například kotle na biomasu nebo solárních panelů. – více čtěte Zelené dotace i pro paneláky, stát výrazně zmírní podmínky

Při prodeji domu o peníze nepřijdete

I přes zmírnění podmínek je stále nutné dodržet, aby bylo bydlení energeticky úspornější. Například je zapotřebí mít po ruce výpočet měrné roční spotřeby tepla na vytápění budovy před a po provedení opatření (např. rekonstrukce). Pro získání dotace na (střešní) okna se musí snížit spotřeba tepla na vytápění o 20 procent.

Zajímavá je také podmínka „15 let užívání nemovitosti k bydlení žadatele“. Čtenář měl obavy, zda nebude muset vrátit dotaci, pokud nemovitost později prodá a nový vlastník nebude dům využívat podle stanovených podmínek. „Dotaci přenesete ve smlouvě na nového vlastníka,“ vysvětlila Plocková, že odpovědnost za případné závazky bude na novém majiteli.

iDNES.cz

CZ | EN | PL

Přihlásit

© 2021 AVÍZO, a.s. Obsah je poskytnut pouze pro soukromé použití. Jakékoliv komerční použití, rozmnožování bez písemného souhlasu společnosti AVÍZO, a.s. je přísně zakázáno.

Přihlášení členaxxx: