> Úvodní stránka > Pro veřejnost > Poradenství > Rady pro bydlení > Ministerstvo začne dotovat i opravy nepanelových domů

Ministerstvo začne dotovat i opravy nepanelových domů

Vyměnit výtah či okna, zateplit fasádu a přejít na obnovitelné zdroje vytápění či ohřevu vody nebylo nikdy výhodnější než letos.

A ministerstva se letos předhánějí v tom, komu dají na opravy bytových domů peníze. Po ministerstvu životního prostředí rozšíří svoji podporu i ministerstvo pro místní rozvoj.

V minulém týdnu spustilo svůj program Zelená úsporám ministerstvo životního prostředí, teď ho následuje i ministerstvo pro místní rozvoj, které chce dotovat i opravy nepanelových domů.

„Navrhujeme vládě, aby se podpora z programu Panel rozšířila i na byty postavené nepanelovou technologií a navýšila se i­dotace,“ řekl ředitel odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Pavel Rakouš.

Rozšíření, které by mělo začít platit v červnu, má podnítit další investice do zanedbaného bytového fondu.

Podle ředitele Státního fondu rozvoje bydlení Jana Wagnera dojde k navýšení dotace až na dvojnásobek současného příspěvku. Dosud platí fond dva procentní body z úroku na opravu domu. Pokud si na zateplení půjčíte sto tisíc s šestiprocentním úrokem, dotace státu z něj udělá jen čtyřprocentní.

Teď chce stát přispívat až čtyři procentní body, nejméně 2,5 %. „Dotace bude různě vysoká podle stupně opravy. Čím větší bude, tím bude i vyšší dotace,“ shrnul Wagner.

Majitelé bytových domů takový krok vítají. „Oprava paneláku vyjde v průměru na sedm milionů a dotace je na úrocích znát,“ říká předseda libereckého družstva SBD Pozemní stavby Victor Šálek.

Podle něj mají dotace z Panelu i svá úskalí: není na ně automatický nárok a jejich vyřízení je administrativně náročné. Vláda letos poslala na program Panel 3,5 miliardy korun a pak ještě přidala dalších 600 milionů navíc.

Podle Wagnera je letos zájem o dotace slabší. Vysvětluje to tím, že žadatelé věděli o tom, že se připravuje navýšení dotací, a odkládali žádosti. Peněz na dotace je podle něj letos dost.

V Česku je zatím opravená zhruba pětina bytů v panelových domech. Pokud by se zateplily všechny byty, ušetřilo by to podle Wagnera roční produkci obou temelínských bloků.

Stát teď chce umožnit použití peněz na opravy i ostatním bytovým domům. „Vlastníci těchto domů si stěžovali, že v programu nejsou zahrnutí,“ vysvětlil Pavel Rakouš z­ MMR.

Dotace z programu Panel půjde kombinovat i s podporou ze Zelené úsporám, kde stát letos rozdá až deset miliard. Bude možné si třeba vzít peníze z programu Panel na rekonstrukci domu a zateplení a zároveň příspěvek ze Zelené úsporám na solární ohřev vody. Nebude však možné čerpat na to samé peníze dvakrát.

Obě ministerstva spolu nyní jednají o tom, zda by nebylo lepší, kdyby žádosti o dotace z obou programů vyřizoval jeden úřad. „Bylo by výhodnější, kdyby mohli s tímto chodit žadatelé na jedno místo,“ připouští Wagner.

MMR zvažuje, že podmínkou dotace bude i využití stavební firmy, která projde certifikací kvality. „Zatím si to rozjely samy zateplovací firmy, které volají po regulaci. Uvidíme, jak se to ujme,“ říká Wagner.

Starosta Kladna Dan Jiránek se však netají obavami, že vyšší dotace povedou i ke zdražení izolací a stavebních prací či úvěrů. Podle Karla Klátila z Knauf Insulation, který vyrábí izolace, jeho výrobky nezdražují, protože poptávka za poslední rok klesla. „Ceny šly dolů o­třicet procent,“ dodal.

CZ | EN | PL

Přihlásit

© 2019 AVÍZO, a.s. Obsah je poskytnut pouze pro soukromé použití. Jakékoliv komerční použití, rozmnožování bez písemného souhlasu společnosti AVÍZO, a.s. je přísně zakázáno.

Přihlášení členaxxx: