> Úvodní stránka > Pro veřejnost > Galerie projektů - Kde se staví > Historické objekty > Štramberk - Penzion Jaroňkova pekárna

Štramberk - Penzion Jaroňkova pekárna

Fáze projektu: dokončený

Základní informace:

Penzion dostal jméno po významném secesním malíři Bohumíru Jaroňkovi. Na jeho dílo, jehož ústředním tématem je Štramberk, se můžete v penzionu podívat zdarma ve stejnojmenné galerii.

Jaroňkovu pekárnu najdete v měšťanském domě v rohu náměstí, naproti farnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého. Součástí penzionu je také stylová kavárna s pekárnou a příjemně prostorné atrium zvané Anglický klub. To se nachází v zadním traktu penzionu a je využíváno návštěvníky ve chvílích, kdy je kavárna obsazena. Vhodné je rovněž pro komorní rodinné či firemní akce.

Jaroňkova galerie

Obrazy Bohumíra Jaroňka (1866–1933) překypují citem k místu, tradicím, ke krajině i k barvám. Do tajů pigmentů a míchání barev ho zasvětil v době mládí již jeho otec, zlínský barvíř.„Umění by mělo být určeno všem,“ říkával Bohumír Jaroněk, který považoval úchvatné prostředí zdejší krajiny za „orchestraci barev,“ před kterou má i sám malíř trému.

Jaroňkova galerie ve Štramberku, schovaná – a přece důstojně se skvoucí v historickém měšťanském domě na náměstí, byla otevřena v roce 2003. Tedy v roce, kdy uplynulo právě sto let od doby, kdy Bohumír Jaroněk vytvořil ke konání své výstavy ve Štramberku, v roce 1903, první verzi později proslulých plakátů – grafik. Právě na nich se poprvé objevil fascinující motiv štramberské Trúby. Je to „Modrý Mauritius“ štramberské expozice.

V současné době zde naleznete přes 30 Jaroňkových grafik, převážně originálů, temperových předloh pro gobelíny či skic určených k dalšímu grafickému zpracování, ale také ukázky keramiky a porcelánu z valašskomezi­říčské a později rožnovské dílny bratří Jaroňků.

Anglický klub

Provoz pouze na objednávku většího počtu osob.

Kde nás naleznete:
GPS: 49°35'27.3"N; 18°7'1.5"E

Kontakty
Penzion Jaroňkova pekárna – pekárna s kavárnou, penzion

Penzion Jaroňkova pekárna
Náměstí č. 7
742 66 Štramberk

Tel. : +420 556 808 843
Email: jaronek@relaxvpod­huri.cz

Otevírací doba
Ne – Čt 08:00 – 18:00
Pá – So 08:00 – 20:00

Více informací o lokalitě

Štramberk - Penzion Jaroňkova pekárna

Kontaktní informace

ŠMÍRA - PRINT, s.r.o.
Rudná 98
700 30 Ostrava-Zábřeh
Zobrazit na mapě

Telefon:
work +420 596 238 439

Fax:
fax +420 596 238 440

E-mail:

Web:
www.relaxvpodhuri.cz

CZ | EN | PL

Přihlásit

© 2022 AVÍZO, a.s. Obsah je poskytnut pouze pro soukromé použití. Jakékoliv komerční použití, rozmnožování bez písemného souhlasu společnosti AVÍZO, a.s. je přísně zakázáno.

Přihlášení členaxxx: