> Úvodní stránka > Pro veřejnost > Galerie projektů - Kde se staví > Historické objekty > Štramberk - Perníkovka

Štramberk - Perníkovka

Fáze projektu: dokončený

Základní informace:

Perníkovka – voňavé ohlédnutí za perníkařskou tradicí

V prostorách štramberské kavárny zv. „Perníkovka“ je možno nahlédnout do expozice a tajů tradiční výroby perníku, Štramberských uší a jiných cukrářských výrobků. Zdejší expozice souboru dobových dřevěných perníkářských forem, měděných forem, ručně kovaných kleští na oplatky a jiných tvořítek a pekařských udělátek potěší malé i velké návštěvníky. Vyřezávané dřevěné formy na výrobu perníků ve štramberské Perníkovce prošly pečlivou prohlídkou Jiřího Rückera, mistra svého oboru. Formy nakonzervoval a petrifikoval a zároveň pořídil otlačky perníků pro lepší čitelnost reliéfu.

Mezi lákavé exponáty patří i perníková díla slovenské lidové umělkyně Márie Murárikové. Vítězka mnoha mezinárodních gastrosoutěží přijala pozvání ke spolupráci na stálé výzdobě interiéru kavárny perníkovými doplňky.

Někteří návštěvníci si ve voňavých prostorách kavárny oživí vzpomínky nejen na perníkovou chaloupku z pohádky, ale také na letní valašskou restauraci zvanou „Perníková chaloupka“. Ta kdysi stávala (do 50. let 20. stol.) na svahu nedalekého kopce Kotouče Vyzdobená podle návrhu malíře Bohumíra Jaroňka svou malebností lákala k příjemnému posezení a vyhlášenému občerstvení nejen místní kamenáře, ale i další návštěvníky a turisty z celého okolí. Stylová kavárna Perníkovka je zdařilou replikou tehdy oblíbené štramberské Perníkové chaloupky.

Ucelený soubor vyřezávaných perníkářských forem, včetně výlisků z nich, je unikátní součástí interiéru kavárny Perníkovka. K vidění na starých formách z období 19.-20. století jsou zde například motivy husarů, dam v kloboucích, beránků, ale také postavy svatých. Zvláštností sbírky jsou tzv. japanerie – formičky na výrobu speciálních oplatek, které se pojídaly před požitím japonského čaje, aby tak zvláště vynikla jeho specifická chuť. Mezi další zajímavé exponáty patří oboustranné nebo vícerozměrné formy. V pečlivě instalovaných vitrínkách najdete také jedno velmi zdařilé falsum, které bylo vyrobeno v současnosti … tedy, jestli vůbec jej najdete, protože je opravdu zcela věrohodné…!!

Od Perníkové chaloupky k Perníkovce

Za devatero horami a devatero řekami, za Jurovým kamenem, na vrchu bájné hory Kotouč u města Štramberka, stávala kdysi chaloupka. A nebyla to obyčejná chaloupka. Štramberáci jí říkali „Perníková chaloupka“… K té pohádkové totiž neměla daleko. Vyzdobená podle návrhu malíře Bohumíra Jaroňka svou malebností lákala k příjemnému letnímu posezení. Místo perníku si sem ovšem chodívali místní kamenáři „naloupat“ trochu toho dobrého piva, „aby spláchli prach z hrdla…“ Pamětní kniha města Štramberka uvádí, že Perníková chalupa, valašská letní restaurace, byla otevřena na Kotouči dne 10. května 1923.

Jejímu otevření ale předcházelo veliké úsilí místního odboru Klubu českých turistů, především jeho předsedy MUDr Adolfa Hrstky. Perníková chaloupka sloužila po zbytek první republiky i po válce veřejnosti z blízkého i širšího okolí. Od počátku až do roku 1947 byl jediným nájemcem „Perníkové“ Josef Mikušek. U návštěvníků byl oblíbený – ti často říkali „zajděm si k Mikuškovi…“

Po válce, to už dávno překročil sedmdesátku, pomýšlel na odpočinek a předal své „řemeslo“ Janu Rýdlovi, který tam od roku 1948 obsluhoval návštěvníky do roku 1952. Počátkem 50. let nastal soumrak tohoto krásného zátiší na Kotouči. Těžba vápence (v bezprostředním okolí chalupy) se v roce 1956 neúprosně přiblížila až k prahu Perníkové chaloupky. V té době již sloužila jenom jako sklad dynamitu. V polovině 50. let probíhalo zdlouhavé zjišťování vlastníka chaloupky, až se potvrdilo, že je ve vlastnictví turistické sekce OV ČSTV a KV ČSTV. V říjnu bylo vlastníkům sděleno, že chaloupka je v bezprostředním nebezpečí zničení (v důsledku těžby) a zároveň byla vyjádřena nutnost její záchrany přemístěním. Bohužel, chaloupka zachráněna nebyla a tato krásná stavba zanikla.

Malebnost a atmosféra útulné Perníkové chaloupky se ale ze Štramberka nevytratila. Pouze se přesunula v podobě nové chaloupky z Kotouče na Zámecký kopec. Zde, na rozcestí Jaroňkovy uličky a ulice Kopec, v č. p. 1026, se návštěvníci Štramberka mohou dočkat slavnostního otevření repliky Perníkové chaloupky. Nové stavení valašského lidové slohu ukrývá v příjemném interiéru s krbem stylovou kavárnu, provoněnou vůní skutečného perníku.

Než si u nás pochutnáte…

Kromě perníčků, Štramberských uší, lívanců (na mnoho způsobů) a medových specialit je zdejší nabídkový lístek inspirován i jinými krajovými sladkostmi. O tom, že kraj pod Trúbou přináší mnoho takových námětů, se můžete přesvědčit například v publikaci, která nyní přichází na svět díky spolupráci s etnografkou PhDr. Anna Hrčkovou ze Štramberka. V ojedinělé knížce s názvem Dala muky, dala vajec (s podtitulem Pohled do kuchyně ve Štramberku a jeho okolí) naleznete nejen krajové recepty, ale i povídání o stravovacích návycích, jídelníčku a dalších zajímavostech z regionu. Zárukou odborné úrovně publikace je zpracovatelka textu, PhDr. Anna Hrčková, pracovnice Muzea Novojičínska, p.o.

Kde nás naleznete:
GPS: 49°35'233.8"N; 18°7'6"E

Kontakty:
Perníkovka
Kopec 1026
742 66 Štramberk

Tel. : +420 556 801 935, +420 606 514 142
Email: infocentrum@re­laxvpodhuri.cz

Více informací o lokalitě

Štramberk - Perníkovka

Kontaktní informace

ŠMÍRA - PRINT, s.r.o.
Rudná 98
700 30 Ostrava-Zábřeh
Zobrazit na mapě

Telefon:
work +420 596 238 439

Fax:
fax +420 596 238 440

E-mail:

Web:
www.relaxvpodhuri.cz

CZ | EN | PL

Přihlásit

© 2022 AVÍZO, a.s. Obsah je poskytnut pouze pro soukromé použití. Jakékoliv komerční použití, rozmnožování bez písemného souhlasu společnosti AVÍZO, a.s. je přísně zakázáno.

Přihlášení členaxxx: