> Home Page > Public Section > Consultancy > Zateplení nemá skoro polovina domků na severu Čech
Zateplení nemá skoro polovina domků na severu Čech
Na severu Čech stojí nejstarší rodinné domy v republice. Teplo z nich uniká hlavně okny. Dotace na zateplení se otevřou zas na podzim.
V nadcházejících deseti letech plánuje zateplit dům třetina obyvatel Libereckého kraje a čtvrtina lidí z Ústeckého kraje. Lidé na severu Čech obývají nejstarší rodinné domy v republice, které jsou podle odborníků největším žroutem energie. Jen v Libereckém kraji zateplení chybí necelé polovině.
O dotaci na izolaci domů a další energetické úspory by lidé mohli začít žádat zase na podzim. Ministerstvo životního prostředí totiž chystá otevřít druhou letošní výzvu v programu Nová zelená úsporám.
Zateplený dům má v Libereckém kraji 58 procent lidí. V sousedním Ústeckém kraji to je ale ještě o šest procent víc. Vyplývá to z aktuálního průzkumu pro Sdružení EPS ČR.
O změně už uvažuje i Jiří Navrátil z Liberce. „Bydlíme v domě ze začátku 70. let, o výměně oken a zateplení fasády přemýšlíme už několik let, odhodlali jsme se ale až teď. Jen se bojím, abychom pak doma neměli v létě příliš chladno, soused se kvůli tomu občas chodí ohřát ven," říká s úsměvem majitel rodinného domku.
Jeden z deseti zateplení nechce
Zateplování chystají i chataři. Letos svou chalupu plánuje izolovat čtvrtina z nich. Přibližně desetina obyvatel z Libereckého a Ústeckého kraje však o zateplení vůbec nestojí. A to i přesto, že většina lidí věří, že by jim mohlo pomoci ušetřit za energie.
„Největší smysl má zateplení právě u starších nemovitostí, kde jsou tepelné ztráty nejvyšší. V Ústeckém kraji si jeho výhody uvědomuje 93 procent dotázaných, v Libereckém dokonce 96 procent," komentuje výsledky průzkumu předseda Sdružení EPS ČR Pavel Zemene.
V Česku žije zhruba 13 procent domácností v domech, které byly postaveny před téměř sto lety. Vůbec nejstarší rodinné domy stojí v Ústeckém kraji, mají v průměru 62 let. Domky v Libereckém kraji jsou sice o čtyři roky mladší, přesto přesahují celorepublikový průměr o víc než devět let.
Stáří domů na severu Čech odborníci připisují odsunu německého obyvatelstva a následnému dosidlování pohraničí. Nově přistěhovalí se totiž zabydlovali ve starších prázdných domech, než aby si stavěli nové. Zdejší města se po válce navíc orientovala spíš na budování panelových sídlišť.
Zelená úsporám zase na podzim
Návratnost investice do zateplení bývá deset až dvacet let. Tuto dobu však lidem pomáhá zkrátit dotační program Nová zelená úsporám. V první letošní výzvě bylo 1,4 miliardy korun na úspory energie v rodinných a bytových domech.
Majitelé rodinných domků z ní svých 900 milionů vyčerpali za dva měsíce. Výzva už pro ně skončila. Největší zájem měli o dotace na zateplení, výměnu oken a dveří.
„Pokud někdo nestačil o dotaci požádat, další šanci bude mít ještě tento rok. Během podzimu plánujeme spuštění dlouhodobé kontinuální výzvy s postupným doplňováním peněz dle výnosu z dražeb emisních povolenek, u nichž předpokládáme výrazně vyšší budoucí výnosy," upozorňuje ministr životního prostředí Richard Brabec.
Majitelé bytových domů mohou o dotace stále žádat. Pro obyvatele sousedního Ústeckého kraje by i na podzim mělo platit desetiprocentní zvýhodnění kvůli velké ekologické zátěži.
Source: Deník, www.denik.cz