> Home Page > Public Section > Current News > Misc. > Orco Holding údajně navýšil podíl v developerovi Orco

Orco Holding údajně navýšil podíl v developerovi Orco

Sdružení SOS Orco poukazuje na možnou nezákonnost transakce.

V developerovi Orco Property Group údajně získala podíl 9,67 procenta akcií společnost Orco Holdng, kterou v minulosti ovládal současný šéf firmy Jean-Francois Ott. S odvoláním na agenturu Bloomberg to uvedlo sdružení menšinových akcionářů SOS Orco. „Pokud by se tato informace ukázala jako pravdivá, nutně by to znamenalo, že nabytím takového balíku akcií by byly porušeny zákony i regulační předpisy několika států EU,“ uvedl mediální zástupce sdružení Radek Ivaniškin.

Někdejší podíl společnosti Orco Holding byl již dříve převeden na jinou společnost Ott & Co Jeana-Francoise Otta. Ta však v současnosti disponuje podle údajů regulátorů podílem pouhých 1,6 procenta. Sdružení menšinových akcionářů poukazuje na to, že na akciovém trhu není možné, aby kdokoli potají nashromáždil v kotované společnosti podíl přesahující deset procent akcií, aniž by o tom musel průběžně informovat regulátora, emitenta i trh.

Valná hromada firmy je naplánovaná na 30. dubna. SOS Orco v této souvislosti upozornilo, že pokud by vyšlo najevo, že majitelem společnosti Orco Holding je i nadále Jean-Francois Ott, jednalo by se o manažerský obchod, který je v období před výroční valnou hromadou společnosti zakázán.

„Současný ředitel Orka by měl také jasně a veřejně odpovědět, jaký skutečný podíl ve firmě kontroluje, ať již prostřednictvím svých společností, nebo přes další osoby jednající s ním ve shodě,“ prohlásil předseda sdružení SOS Orco Luboš Smrčka.

Z třítisícových hodnot spadly akcie společnosti Orco na současných zhruba 130 korun. Koncem března získala firma ve Francii soudní ochranu před věřiteli. Ztráta firmy za loňský rok přesahuje deset miliard korun a zadluženost se vyšplhala na 67 procent hodnoty aktiv. Sdružení menšinových akcionářů SOS Orco jedná s vlastníky pohledávek za společností, neboť je již delší dobu přesvědčeno, že pouze společný postup věřitelů a majitelů firmy může směřovat k její záchraně.

Jean-Francois Ott se sdružením SOS Orco o složité situaci ve firmě nejedná. „Se sdružením SOS Orco nevyjednávám. Každý den mám spoustu schůzek s mnoha akcionáři a vždycky tomu tak bylo od té doby, co jsme v roce 2000 vstoupili na burzu,“ řekl v rozhovoru pro aktuální vydání týdeníku Euro.

Nastávající valnou hromadu povařuje sdružení s poukazem na její program za zbytečnou. Nevylučuje však, že se pokusí o prosazení mimořádné valné hromady, nebo o zařazení vlastního bodu do programu příští valné hromady. „K tomu je potřebné podle lucemburských zákonů shromáždit akcie reprezentující 10 procent hlasovacích práv. Jednáme o takové možnosti s dalšími investory, se kterými bychom následně spojili své síly a koordinovali další postup,“ sdělil Smrčka.

Týdeník EURO

CZ | EN | PL

Sign in

© 2023 AVÍZO, a.s. Use of the Content is allowed for the personal usage only. Any commercial use, multiplying without a written persmission of AVÍZO, a.s. , is strictly forbidden.

Member sign inxxx: