> Strona wstępna > Dla publicznoĹ›ci > Aktualności > Fico před volbami nastartoval půjčky na nájemní byty pro mladé

Fico před volbami nastartoval půjčky na nájemní byty pro mladé

Slovenská vláda začne poskytovat městům a obcím dotace a bezúročné půjčky na výstavbu nájemných bytů pro mladé obyvatele.

V první fázi by samospráva měla tímto způsobem získat 1500 takzvaných startovacích bytů, do budoucna se počítá s výstavbou pěti tisíc bytů. Oznámil to dnes premiér Robert Fico.

K nájemným bytům s rozlohou do 60 metrů čtverečních ze zmiňovaného programu by se mohli dostat mladí lidé do 35 let s příjmy do zhruba 900 eur (24 300 korun) měsíčně, což je o necelých pět procent více, než je průměrná mzda v zemi.
Stát poskytne samosprávě polovinu nákladů na výstavbu bytů ve formě dotace a dalších 50 procent ji bezúročně půjčí.

Podmínky státního programu na podporu nájemného bydlení tak nově budou výhodnější, než je tomu v současnosti. V úvodu stát na projekt vyčlení 30 milionů eur (810 milionů korun), v příštích letech by to mělo být 90 milionů eur. „Především se chceme soustředit na lokality Slovenska, kde je možnost najít zaměstnání,“ řekl Fico. Jako příklad uvedl lokalitu u Nitry, kde továrnu postaví automobilka Jaguar Land Rover.

Státní tajemník (náměstek) ministerstva dopravy, výstavby a regionálního rozvoje František Palko dodal, že na pětimilionovém Slovensku připadá na tisíc obyvatel 370 bytů, zatímco v Evropské unii to je 420 bytů. „Slovensko potřebuje nové byty. Jen tři procenta z bytového fondu tvoří veřejné nájemné byty,“ řekl Palko. Slováci si v 90. letech mohli za výhodnou cenu odkoupit do svého vlastnictví například takzvané družstevní byty, ve kterých tehdy bydleli. Značná část obyvatel tuto možnost využila.

Snížení úroků
Rozvoj trhu s byty na Slovensku podpořilo zavedení hypotečních úvěrů a v posledních letech pokles úrokových sazeb. Průměrná cena metru čtverečního bytu na Slovensku ve třetím loňském čtvrtletí dosáhla 1361 eur. Za byt s rozlohou 60 metrů čtverečních by tak zájemce zaplatil 81 660 eur (2,2 milionu korun), což odpovídá částce, kterou zaměstnanec s průměrnou mzdou nesníženou o daň z příjmu a povinné odvody vydělá na Slovensku za téměř osm let.
Státní podporu výstavby nájemných bytů Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) loni zařadila do třetího sociálního balíčku. Původně ho chtěla prosadit v případě, že se po březnových parlamentních volbách opět dostane do vlády. Nakonec se ho ale rozhodla uvést do praxe v probíhající kampani před volbami.

„Nebudeme čekat na případný vstup Směru-sociální demokracie do nové vlády. Myslíme si, že některá rozhodnutí (z třetího balíku) můžeme přijmout v tomto období. Snad nikdo nebude zpochybňovat výstavbu startovacích bytů. Cítíme, že máme mandát do posledního dne této vlády,“ řekl Fico, podle kterého stát pokryje náklady na zmiňovaná opatření z lepšího výběru daní.

CZ | EN | PL

Zalogować

© 2022 AVÍZO, a.s. Zawartość jest udostępniona tylko dla celów prywatnych. Jakiekolwiek wykorzystanie komercyjne bez zgody pisemnej spółki AVÍZO, a.s. jest surowo zabronione.

Zalogować użytkownikaxxx: