> Strona wstępna > Dla publicznoĹ›ci > Aktualności > Na Opavsku brzy vyrostou dvě Zelené oázy

Na Opavsku brzy vyrostou dvě Zelené oázy

Peníze z grantového programu Zelené oázy získají dva projekty z Moravskoslezského kraje.

V Horní Lhotě vznikne Duhová zahrádka a nedaleko zámku Dubová u Radkova obnoví místní obyvatelé projektem Cesty k sobě zaniklou cestu s alejí. Jejich projekty uspěly mezi 220 dalšími a grantová komise je vybrala spolu s osmnácti jinými z celé republiky.

„Počet přihlášených projektů i jejich kvalita nás mile překvapily a o to těžší byl pak výběr těch opravdu nejlepších," konstatuje Tomáš Pavlík, odpovědný za aktivity MOL ČR.

Cílem programu Zelené oázy je podpora tvorby, obnovy a péče o ekologicky cenné plochy a aktivní spolupráce neziskových organizací, obcí a škol. Grantový program byl zahájen roku 2005 v Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku, postupně se k němu připojily Chorvatsko a Itálie, Česko se zapojilo letos.

Projekt Duhová zahrádka v Horní Lhotě je primárně zaměřen na zlepšení vztahů dětí mateřské školy k přírodě. Podpoří komunitní život obce, zlepší u dětí vnímání života jako součásti přírody a přírodních zákonitostí a zvýší výukový potenciál mateřské školy vhodným názorným prostředím.

Zážitkovou formou je učí přírodovědu, zemědělství, potravinářství a spolupráci se skupinou.

Projekt Cesty k sobě v Radkově vzájemně vyvažuje působení sil, vycházejících z přírody a od člověka. V současnosti dochází v kulturní krajině k rychlým a zásadním změnám, vyplývajícím z jiného způsobu jejího využívání. Tvář krajiny je podmíněna různýmičinnostmi, které v ní člověk vykonává.

Vyhlašovateli programu jsou Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika.

CZ | EN | PL

Zalogować

© 2022 AVÍZO, a.s. Zawartość jest udostępniona tylko dla celów prywatnych. Jakiekolwiek wykorzystanie komercyjne bez zgody pisemnej spółki AVÍZO, a.s. jest surowo zabronione.

Zalogować użytkownikaxxx: