> Strona wstępna > Dla publicznoĹ›ci > Doradztwo > Porady dotyczące zamieszkania > Dům pro bydlení a práci nabízí výhled do krajiny i soukromí pro majitele

Dům pro bydlení a práci nabízí výhled do krajiny i soukromí pro majitele

Úžasný výhled do krajiny je jednoznačnou devizou tvarově čistého domu, postaveného v nové zástavbě na okraji Opavy.

I pohled z druhé strany – zvenčí na dům a do jeho nitra – však přináší příjemné zážitky.

Klidná ulice a poloha na jižním svahu jsou atributy, které patří v nabídce pozemků určených pro výstavbu rodinného domu k nejatraktiv­nějším. Architekt Tomáš Bindr, spoluautor návrhu domu, se je proto snažil maximálně zhodnotit.

Dalším faktorem, který promluvil do architektonické kompozice, bylo spojení práce a bydlení pod jednou střechou. Zároveň bylo třeba domácnost a pracovní prostory provozně oddělit, aby se navzájem nerušily.

„Architektovi jsme zadali úkol hodný chytré horákyně, zhostil se jej s moudrostí Šalamouna,“ chválí si pán domu.

Tři výšky, tři funkce

V přízemí se nachází technické zázemí domu a pracovní prostory s přímým vstupem zvenčí, samostatným sociálním vybavením a několika parkovacími místy. Ze severní strany je tato část zapuštěna do terénu, okna a vstupní dveře se obracejí na jih do ulice.

Pracovní zónu architekt propojil chodbou se sousední garáží a schodištěm s bytem v horním, druhém podlaží. Hlavní přístup do obytné části vede po venkovním schodišti, „schovaném“ v zářezu mezi domem a garáží.

Obytný blok tvoří byt majitelů domu ve druhém podlaží a menší samostatná obytná jednotka ve třetím podlaží, kterou užívá dospělý syn.

Do obou bytů prosklenými jižními fasádami vstupují ladné křivky nízké pahorkatiny, která se rozléhá na obzoru. Slunce je prohřívá téměř po celý den, v létě se mu obyvatelé domu úspěšně brání pomocí exteriérových žaluzií na elektrický pohon.

Koncept bytu rodičů spočívá v otevřeném volném prostoru, v němž se kuchyň, jídelna, obývací pokoj, vstupní hala a obě schodiště spojují v jeden celek, jen ložnice, pracovna a hygienické zázemí jsou oddělené a uzavřené plnými dveřmi.

Dostatek světla a volné průhledy, z nichž některé vedou až ven daleko do krajiny, interiér odlehčují a zvětšují. Každá místnost má přímý výstup na terasu podél západní strany domu, z ložnice i z koupelny tak lze vyběhnout přes terasu až na zahradu v horní části pozemku.

„K posezení venku si rodina přála více soukromí, proto se terasa odvrací od ulice a využívá odpolední slunce až do večera,“ vysvětluje Tomáš Bindr. Princip volného prostoru a krásných výhledů se rozvíjí i v synově apartmá – z prosklené sprchy je vidět přes obývací pokoj a terasu až na daleké vrchy.

Geometrie a materiály

Architektonickou kompozici tvoří tři základní kubické hmoty, navzájem odlišené jak funkčně, tak různými materiály použitými na fasádách.

Jednopodlažní hmotu garáže charakterizuje drobný rastr obkladového cihelného pásku, přízemní část domu je obložena antracitovými cembonitovými deskami, dvoupodlažní obytný hranol identifikuje hladká omítka.

Také interiér se vyznačuje uměřeným výběrem a citlivou kombinací ušlechtilých materiálů. Dokonale hladké podlahy (stěrka Betonflame a Marmoleum) elegantně kontrastují s živou strukturou dubové dýhy, která sjednocuje prakticky téměř veškeré dřevěné prvky v interiéru.

Část zařízení byla vyrobena na míru podle návrhu architektů s maximálním důrazem na funkčnost. Dveře v obytné části jsou bezfalcové, v prostoru pod schodištěm do 3. podlaží se skrývají promyšleně uspořádané úložné prostory.

Na přání majitelů byl z praktických důvodů zrušen krb v obývacím pokoji (nikdo jej nepostrádá) a proti velké koupelně vybudováno ještě samostatné WC.

„Naším cílem bylo vytvořit za použití minimálních výrazových prostředků – lapidárních geometrických hmot – hodnotné bydlení s vazbou na exteriér. V zástavbě podnikatelského baroka působí jako jehla v kupce sena, kterou však není třeba hledat,“ říká architekt Tomáš Bindr.

Dům z dobrého salónu

„Vždy jsme se shodli v obdivu k funkcionalistické architektuře, a tak jsme chtěli, aby tuto skutečnost reflektoval i projekt našeho bydlení. Stavba v poměrně příkrém svahu s sebou přinesla nutnost řešit řadu nepředpokládaných a neočekávaných stavebnětechnických problémů, výsledek však stojí za to,“ vysvětlují majitelé.

Výhledy do krajiny jsou fascinující i po skoro roce bydlení a v každé roční době. Po zimní sezóně jsou majitelé spokojeni i s energetickým řešením projektu. Součinnost tepelného čerpadla a kvalitního izolačního pláště budovy je precizní.

Tepelnou pohodu si užívají v teplém i studeném počasí bez jakýchkoliv regulačních zásahů do systému. Celková energetická (ne)náročnost odpovídá předpokladům vstupního tepelného auditu i očekávání. Propojení obytného patra a zahrady v jeden relaxační celek se rovněž ukázalo jako šťastné a funkční.

Technické údaje

  • Zastavěná plocha: 224 m²
  • Užitná plocha: 267 m²
  • Konstrukce: spodní stavba včetně stropu nad prvním podlažím železobetonové z vodostavitelného betonu, horní stavba zdivo a stropy Porotherm, strop nad 3. podlažím dřevěný se sbíjenými stropními vazníky, schodiště betonové, schodiště ze 2. do 3. podlaží dřevěné, obložení fasády cembonitové desky a cihelné pásky
  • Výplně otvorů: okna a vchodové dveře dřevěné s izolačními trojskly + venkovní žaluzie na dálkové ovládání, vnitřní dveře dřevěné bezfalcové s dubovou dýhou (výroba na míru)
  • Vytápění: zdroj energie pro vytápění a ohřev TUV tepelné čerpadlo systém země–voda (3 vrty), v celém domě podlahové vytápění

Autoři

Ing. arch. Tomáš Bindr

  • * 1973
  • Autorizovaný architekt. Vystudoval architekturu na VUT v Brně, je členem akademie architektury, od r. 2003 pracuje v Atelieru 38.
  • Externě vyučuje na stavební fakultě Vysoké školy báňské v Ostravě.

Ing. arch. Jan Zelinka

  • * 1971
  • Autorizovaný architekt. Studoval architekturu na VUT v Brně, je zakládajícím členem Atelieru 38, působí jako externí pedagog na fakultě stavební VŠB v Ostravě.

Atelier 38 se zabývá návrhy rodinných domů, bytových domů, občanských a průmyslových staveb i urbanistickými projekty a návrhy a realizacemi interiérů. V roce 2008 získal ocenění Stavba roku Moravskoslezského kraje, Fasáda roku Moravskoslezského kraje a druhé místo v architektonické soutěži na téma Humanizace fasád Dolního náměstí a Mezi trhy v Opavě.

Obrázek
Večerní osvětlení zvýrazňuje dynamickou kompozici z několika hranolů, stupňovitě spadajících ze svahu

Obrázek
Přízemní část je obložena cembonitovými deskami, garáž cihelnými pásky, obytná část vystupuje bíle omítnutou hmotou

Obrázek
V kryté poloze pod svahem je umístěna vířivka

Obrázek
Střešní terasa na západní straně pokračuje zpevněnou plochou podél domu

Obrázek
Schodiště z prvního podlaží osvětluje pás střešních oken

Obrázek
Výhled do okolí je impozantní, jen je škoda, že jej kazí některé domy v okolí

Obrázek
V obytném prostoru ve druhém podlaží hraje hlavní roli výhled. Tomu se podřídilo střídmé elegantní zařízení – hladká podlahová stěrka a jednoduchý nábytek

Obrázek
Majitelé chtěli, aby kuchyně v obývacím pokoji příliš nevyčnívala, proto má větší část linky podobu kompaktního tělesa bez úchytek

Obrázek
Čelní stěnu zdobí tapeta s plastickým vzorem, dubová postel byla vyrobena na zakázku

Obrázek
Pokoj syna – skleněná stěna propouštějící světlo odděluje koupelnu od obývacího prostoru

Obrázek
Koupelna ve 3. podlaží

Obrázek
Rodinný dům ve svahu – umístění

Obrázek
2. nadzemní podlaží

Obrázek
1. nadzemní podlaží

Obrázek
Podlaží využívané pracovně

iDNES.cz

CZ | EN | PL

Zalogować

© 2023 AVÍZO, a.s. Zawartość jest udostępniona tylko dla celów prywatnych. Jakiekolwiek wykorzystanie komercyjne bez zgody pisemnej spółki AVÍZO, a.s. jest surowo zabronione.

Zalogować użytkownikaxxx: