> Strona wstępna > Dla publicznoĹ›ci > Doradztwo > Porady dotyczące zamieszkania > Když v bytě vybuchne gejzír barev i vzorů

Když v bytě vybuchne gejzír barev i vzorů

Výrazné barvy všude, kam se podíváte.

Tak by bylo možné stručně shrnout dojem z bytu, který zařizovala mladá žena. Odvahu měla i při kombinování nebo výrobě nábytku, noční stolky vyrobila třeba z bubnů starých praček.

Starý dům s kancelářskými prostorami v Rumburku přestavovali Simona s Martinem dva roky na obytný objekt. Zatím mohou bydlet ve větší části prvního patra. Zařízený je obývací pokoj s jídelnou a kuchyní, ložnice, dvě pracovny – pracují oba doma – a samozřejmě koupelna a WC.

Autorkou celého interiéru je sama majitelka – Simona. Tato páce ji natolik zaujala, že se rozhodla pro certifikační studium na DesignŠkole v Praze.

Zatímco byt zařizovala ještě spíše intuitivně, studium jí potvrdilo některá rozhodnutí, ale také vybavilo znalostmi a dovednostmi do další práce na vlastním bydlení.

Prim hrají barvy

Jak Simona sama vzpomíná, na začátku všeho byla barevná podlaha. „Už v předchozím bytě jsem měla výraznou – pruhovanou, v sytých barvách, teď jsem se nadchla pro modrou. Je z nabídky značky Parador. Tento design je na trhu už asi čtyři nebo pět let jako součást speciální barevné kolekce,“ upřesňuje.

Jde o klasickou plovoucí podlahu, která se pokládá a spojuje systémem pero-drážka. To je praktické nejen při pokládce, ale i při případném rozebírání, stěhování a opětovném pokládání.

Teprve od podlahy se odvíjela barevnost prostorné hlavní místnosti, která představuje kuchyni, jídelnu a obývací zónu v jednom.

„Dlouho jsem přemýšlela, jaké barvy použiji na stěny a strop, věděla jsem jen, že jich bude více. Ke konečnému výsledku, s nímž jsem už spokojená, jsem se ale propracovala až napotřetí. Z původní verze zbyl jen pistáciový strop,“ říká s úsměvem majitelka.

Právě v DesignŠkole ji naučili, jak barvy míchat: dobré je poskládat si fyzicky vzorky barev vedle sebe, zkusit v malém, jak se snesou, a pak teprve kombinace přenášet na velké plochy.

Na malbu nejen v hlavní místnosti, ale i v celém bytě použila Primalex míchaný s tónovacími barvami. Světle pistáciovou na stropě doplňují na stěnách svěží zelená, skořicově hnědá a bílá, pruhy jsou vedeny ve svislých liniích, vodorovný bílý pruh se pak táhne pod stropem na jedné ze stěn.

„Celý den vytváří tato barevnost příjemné kontrasty, které se mění s pohybem slunce,“ upozorňuje Simona. Od podlahy se odvíjí také barevnost kuchyňské linky. Připomíná čokoládu, která měla být k pastelové modré jakýmsi protipólem, stejnou barvu nesou také lemovací lišty podél zdí.

Čokoládová linka je jednoduchá, přesně tak, jak majitelka zamýšlela. „Jen digestoř má oblé tvary, aby dodala strohému nábytku linky ten správný výraz,“ upřesňuje.

Vlastní výroba

Kromě barevnosti zaujme ve všech místnostech rovněž prolínání a opakování dekorativních motivů. V obýváku je vzor z rolet shodný s motivem třech obrázků pověšených nad pohovkou, stejný naleznete na prostírkách na stole a kuchyňském baru.

„Obrázky jsem vyráběla tak, aby ladily k roletám. Ty jsme pořídili velmi levně za hranicemi v Německu, látku z Ikea jsem na ně jednoduše našila. Samotné rolety působily příliš tvrdě. V každé místnosti jsem se snažila, aby dekorativní látky na oknech měly něco společného s dalším textilem. Nemám ráda záclony ani závěsy. Tento typ zastínění je plně funkční a vyhovující,“ vysvětluje Simona.

Z vlastní Simoniny výroby ovšem nepocházejí pouze textilní doplňky, ale také třeba důmyslné noční stolky vyrobené z bubnů starých praček nebo polstrovaná stolička s úložným prostorem vyrobená z dřevěné přepravky na zeleninu, která slouží v koupelně.

„Materiál na noční stolky jsem dostala od tatínka, který opravuje pračky. Na nepotřebné nerezové bubny jsem pouze vyřízla kruh ze dřeva a buben zespoda opatřila kolečky. Je pojízdný a dá se také otevírat – stejně jako otevíráte buben v pračce. Jen je každý trochu jiný, pocházejí ze dvou různých praček,“ upřesňuje Simona.

„Vozíček“ ze zeleninové přepravky, který unese dospělého člověka, opatřila podobně kolečky, polstrovaným víkem a bílým nátěrem, takže příjemně zapadá do koupelny vybavené mimo jiné námořnickými doplňky.

Staré a nové k sobě ladí

Studium školy designu Simoně také potvrdilo, že současný interiér nejen dobře snáší, ale v podstatě si žádá nějaký historický kousek jako solitér. V kuchyni tak najdete krásný dřevěný skleník.

„Ten pochází z 19. století. Vím to, protože jsem našla zezadu na stěně staré noviny z té doby. Tři dny jsem skleník louhovala. I dveře jsou připravené, jen potřebují ještě zasklít,“ dodává Simona.

Podobně se historie usadila v jinak moderní předsíni. Starou šatní skříň a nízký botník koupila majitelka ve starožitnictví za pár stokorun – jak sama říká – a opatřila je barevným nátěrem.

Zatím jsou potřeba, i když časem prý bude tato místnost řešena nejspíš jinak. Velký úložný prostor za sádrokartonovou příčkou v ložnici, kde zatím chybí důmyslný policový systém, ještě ale nestačí pojmout všecky potřebné věci.

Malování a tapety

Stěna v ložnici nad postelí je rozverně pruhovaná světlými pastelovými barvami, i tady je modrá plovoucí podlaha. „Pruhy jsem malovala sama, snad dva dny. Bylo to sice zábavné, ale dnes bych to vyřešila méně náročnou cestou, pořídila bych tapetu,“ usmívá se majitelka.

Podobně vlastnoručně malovala květinové motivy v předsíni. „Tady jsem chtěla vyvážit tmavou khaki na stěnách a prostor nějak oživit,“ vysvětluje.

Na toaletě je už ovšem ve stejné roli samolepka pořízená v Ikea. Chytře jsou v předsíni použity také moderní luxfery, a to ve svislých páskách vedle dveří. Přisvětlují jinak poměrně tmavý prostor, kam se těžko dostává denní světlo. Pro orientaci při procházení není třeba rozsvěcet.

Koupelna se štukem

Přijemně svěže dýchá po vstupu z předsíně koupelna s vanou, sprchovým koutem a dvěma umyvadly. „Na stěnách je benátský štuk opatřený autolakem. Obklady mi již přijdou nudné a v celé ploše studené. Měli jsme použít voděodolný marocký štuk, ale měla jsem o něm nesprávné informace. Proto jsme štuk benátský museli opatřit autolakem. Tento povrch atmosféru koupelny příjemně změkčuje.“ říká Simona.

Zelenkavá barva stěn, podlahy i obkladů ve sprchovém koutě si dobře rozumí s barvou dřeva wengé, které bylo použito na nábytku či parapetech.

Výrazné pracovny

Simona i její přítel pracují z domova, a to poměrně intenzivně, proto mají každý vlastní pracovnu. Martinově dominuje černobílý vzor tapety na dvou stěnách, který se opakuje na části kancelářského stolu a objevil se i na černobílých ploštářcích na po­hovce.

Její šedavě zelená barva koresponduje s barvou stěn. Barevný akcent zajišťuje červený koberec a červené polštářky. „Nábytek jsme koupili v Ikea, a to i kulatý stolek, který zjemňuje jinak strohé linie zařízení této místnosti,“ upozorňuje Simona.

Příchozím se líbí obě pracovny, častěji se však k jednání usazují v té její, zelenkavé. Možná právě barevnost stojí za její oblibou. Zelená malba je ozvláštněna širokým vodorovným pruhem světlé tapety vedeným po obvodu celé místnosti, motiv z této tapety – kruhy – zaznívá i na bílé roletce.

„Óčka jsem vlastnosručně našívala, aby pruh na okně nechal tapetu jakoby pokračovat bez přerušení,“ vysvětluje Simona.

A zve na návštěvu za půl roku či rok, kdy budou hotové prostory, nového zařízení a změn se dočkají také stávající obytné místnosti.

Obrázek
Kuchyně připomíná barvou čokoládu

Obrázek
Modrá podlaha je plovoucí, lze ji rozebrat a opět složit

Obrázek
Obytná místnost slouží jako obývák, jídelna i kuchyně

Obrázek
Dřevěný skleník pochází z 19. století, čeká ještě na zasklení dveří

Obrázek
Oblá digestoř příjemně kontrastuje se strohými tvary kuchyně

Obrázek
Noční stolky jsou z vyřazených bubnů automatických praček

Obrázek
Luxfery pod stropem stačí předsíň osvětlit tak, že v ní není nutné svítit

Obrázek
Dekorativní motivy jsou dílem majitelky

Obrázek
Starou šatní skříň a nízký botník koupila Simona za pár stovek a natřela výraznými barvami

Obrázek
Koupelna s benátským štukem

Obrázek
Pracovně Martina dominuje černobílý vzor tapet

Obrázek
Pracovna Simony

Obrázek
Vzor z tapety pokračuje na roletě

Obrázek
Místo vlastní tvorby zvolila majitelka samolepku z Ikea

Obrázek
Koš na prádlo v koupelně je ze zeleninové přepravky

 iDNES.cz

CZ | EN | PL

Zalogować

© 2023 AVÍZO, a.s. Zawartość jest udostępniona tylko dla celów prywatnych. Jakiekolwiek wykorzystanie komercyjne bez zgody pisemnej spółki AVÍZO, a.s. jest surowo zabronione.

Zalogować użytkownikaxxx: